Hz. Ebubekir(r.a)’den Altın Öğütler


“Ey Allah’ın kulları! Biliniz ki siz ne zaman biteceğini bilmediğiniz bir ömür süresi içinde gidip geliyorsunuz.Eğer siz , ömrünüz salih amel işlerken bitmesini temin edebilirsiniz , bunu yapınız. Bunu da ancak Allah’ın yardımıyla elde edebilirsiniz.Öyleyse , ömrünüz tamamlanmadan , kötü amellerinizle baş başa kalmadan , imkanlarınızı değerlendirip , sevaplı ameller işlemede acele ediniz.Bazıları bu imkanı başkalarına tanımış ; fakat kendilerini unutmuşlardır.Siz onlar gibi olmayınız.Çok acele ediniz! Çok acele ediniz ; çünkü arkanızdan çok acele gelen ve sizi yakalamak isteyen bir düşman vardır.”

“Öyleyse gün be gün , saat be saat çalışın.Mazlumun bedduasından sakının.Kendinizi ölülerden sayın ve sabredin.Çünkü amelin sırrı sabırdır.Haram işlemekten sakının.Zira bu fayda verir.İyi şeyleri yapın , kabul edilir.Cenab-ı Allah’ın sizi sakındırdığı şeyden kendinizi koruyun ve size vaad ettiği rahmetini kazanmaya koşun.Anlayışlı olun.Cenab-ı Allah , sizden öncekileri helak etmesinin sebebini ; kurtulanların da ne ile kurtulduklarını bildirmiş , kitabında helâli ve haramı , sevdiği ve sevmediği şeyleri açıklamıştır.Bu hususta elimden geleni sizden esirgemem .Yardım ancak Allah’tan istenir ve bütün kuvvet ve kudret Allah’a mahsustur.”

“Ey Allah’ın kulları! Sizden evvel ölen kimselerden ibret alınız.Onların hâlini düşününüz.Dün sizinleydiler , bugün neredeler ? Hani o korkunç ve zâlim hükümdarlar ? Hani o savaş meydanlarında ün salan kahramanlar ? Hani yeryüzünü süsleyen ve şenlendiren şahlar , hanlar ? Dünya hepsini toprağa gömmüş ve vücutları çürüyüp toprak olmuştur.Hiçbirinden bir haber yok , hepsi uzaklaşıp gitmiş , hatta isimleri dahi unutulmuştur.Sanki daha önce hiç yoklarmış , dünyaya hiç gelmemişler gibi.Bütün istek ve arzuları kesilmiş , sadece günahlarının hesabını vermek zorundadırlar.Giderlerken amellerini beraber götürdüler , dünyayı ise başkalarına bıraktılar.Bugün biz onların yerine geçmiş bulunuyoruz.Eğer onların durumundan ibret alırsak kurtuluruz.Fakat gafil davranırsak onlar gibi oluruz.”

“Hani o güzel ve parlak yüzlü olanlar , gençlik ve zindeliklerine güvenenler ? O gençlik ve güzellik bugün toprak olmuş , sevdikleri , zevk ve sefa duydukları şeyler onlar için hasret ve pişmanlık olmuştur.”

“Hani şehirler inşâ edip etrafında yüksek surlar yapanlar , türlü türlü acayiplikler meydana   getirenler ? Yaptıklarını kendilerinden sonrakilere bırakarak hepsi dünyadan ayrılmışlar.Kendileri karanlık kabirlerde yatarken , meskenleri hâk ile yeksân olmuş.Onlardan hiçbirini görüyor veya bir fısıltı işitiyor musunuz ?”

Advertisements
This entry was posted in Abide Şahsiyetler and tagged , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

One Response to Hz. Ebubekir(r.a)’den Altın Öğütler

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s